Europaleta


europaletaEuropaleta byla původně vyrobená pro železniční dopravu, aby se ušetřil čas pro nakládání a vykládání zboží. Na paletách je skvělé to, že zůstávají neustále v oběhu – prodávají se a zase vykupují. Díky tomu musí být zaručena výroba podle přísných pravidel.

image

Na europaletách najdete vypálenou značku EUR a EPAL, které dokazují, že paleta splňuje přísná pravidla European Pallet Association. Na středním špalíku se nalézá kód výrobce. Díky značení lze přesně vytopovat původ každé palety a tím se vyhnout padělkům, které zpravidla nevydrží garantovanou nosnost europalety.

Palety se staly populárními hlavně proto, že unesou až 2000 kilogramů. Sama paleta potom váží od 20 do 24 kilogramů – váha závisí na tom, jak dobře je dřevo vyschlé (proto tento rozdíl na váze). Na palety se používají různé typy dřeva – od listnatých (dub, olše, jasan) až po jehličnaté (borovice, smrk, jedle). Norma se vztahuje také na hřebíky – rozhodující je jak typ používaných hřebíků, tak místo zatlučení. V jedné paletě je 78 hřebíků.

Vzhledem ke zmiňovaným normám, mohou palety prodávat a opravovat pouze autorizované společnosti. Bohužel i přesto se europalety stále falšují – vyrábí se z nekvalitního dřeva, chybí hřebíky a zpracování bývá také mizerné.

Ani u použitých palet nesmí chybět důležité prvky. Neprojde paleta s chybějícím prknem, poškozená, shnilá, špinavá.  Cena použité palety závisí na jejím stavu. Po výkupu se palety recyklují a vracejí zpět do oběhu. A samozřejmě také součástky na opravu palety mají certifikát – prkna a špalíky musejí být ze zdravého dřeva (z jednoho kusu), dále se kontroluje hniloba, plísně, napadení škůdci či houbou.

V Americe nebyly palety oblíbené kvůli tomu, že nebyly kompatibilní s kontejnerem (důležitým vynálezem pro přepravu). Problém byl mezi evropskou a americkou měrnou soustavou a do kontejneru se zkrátka nevešlo efektivní množství palet. V současné době si však výrobci palet i výrobci kontejnerů vycházejí vstříc a není tedy problém, udělat větší kontejner či menší paletu.

Typy palet

Standartní paleta 1200 x 800 x 146 mm- EUR, EUR1

Paleta s rozměry 1200 x 1000 mm - EUR 2, EUR 3

EUR 6 – měří přesně polovinu standartní velikosti.